top of page

[Slovíčka do kapsy] 1 Andiamo in Italia!

Co je to slovíčka do kapsy a jak vznikla?

Myšlenka na vytvoření této pomůcky přišla z mé vlastní potřeby - přemýšlela jsem, co mi vyhovuje, když se já učím cizí jazyk. Před očima se mi vybavil moment….


...sedím v letadle do Španělska. Jsem natěšená na nové zážitky, ale zároveň pociťuji trochu zklamání. Zase jsem pořádně neměla čas se na španělštinu před odjezdem podívat. Učebnice byla moc těžká a zůstala doma. Otevřu kabelku, kde mám “Stručný přehled španělské gramatiky” a zase ji zavřu. Unaveně zavřu oči. Kdyby tak existovalo něco, co bych si na pár minut pustila do uší a bez zbytečné omáčky kolem mně to připomnělo všechna důležitá slovíčka, která budu potřebovat hned, jakmile vysednu z letadla…

A přesně to jsem vymyslela a přichystala já pro vás - cestovatelský projekt s názvem Slovíčka do kapsy.Každý balíček má dvě části:

  • seznam slovíček, který vyjde v článku tady na blogu. Můžete si ho překopírovat a vytisknout na jeden list papíru, který si pohodlně složíte do kapsy.

  • krátká podcastová epizoda (cca 10 minut), ve které budu číst tato slovíčka a přidám k nim i pár příkladů, jak je použít v praxi.


Dohromady dostáváte skvělé kombo, které ti pilnější z vás nastudují již několik dnů před odjezdem. Ale jestli jste jako já, zachrání vás v letadle! (nebo v autě, v autobuse, ve vlaku...)


Tak pojďme na to!


SLOVÍČKA DO KAPSY 1: Andiamo in Italia! (le preparazioni, il viaggio in macchina, soldi)


V první části se podíváme na obecná slovíčka, která se vám budou hodit ať už před cestou, když si budete dovolenou zařizovat, nebo při samotné cestě (v této části si probereme nejprve cestu autem). Nakonec přidáme také pár základních slovíček týkající se peněz a placení.


Nezapomeňte si pustit do uší také audio verzi tohoto balíčku, kde přidávám i další fráze a různé způsoby použití těchto slovíček. Najdete ji na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasty. Hledejte Cioè? Italština! :-)


CI PREPARIAMO PER IL VIAGGIO


prenotare rezervovat

la prenotazione rezervace

il passaporto pas

la carta d’identità občanský průkaz

la valigia zavazadlo

il bagaglio zavazadlo

il bagaglio a mano příruční zavazadlo

il bagaglio da stiva odbavené zavazadlo

l’assicurazione pojištění


ANDIAMO IN MACCHINA


l’autostrada dálnice

il cancello di pedaggio mýtná brána

l’autostrada a pedaggio dálnice s mýtným

l’entrata nájezd

l’uscita sjezd

l’area di sosta odpočívadlo

la stazione di servizio benzinová stanice (+ další služby)

la pompa di benzina benzinová stanice

fare benzina natankovat


SOLDI


il bancomat platební karta, bankomat

la carta di credito kreditní karta

il pin (il codice) pin

inserire zadat, vložit

prelevare vybrat (peníze)

il prelievo výběr

i contanti hotovost

la banconota bankovka

la moneta mince

i spiccioli drobné


Teď už jste připraveni na cestu autem a zaplatit si za kávu. V příští epizodě se podíváme na slovní zásobu, kterou využijete při cestě vlakem nebo letadlem.


Procvičte si tato slovíčka a další fráze pomocí zábavných aktivit v mém kurzu Italština na cesty 🇮🇹🗺


Comments


bottom of page